CL05C101JB51PNC Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CAP CER 100PF 50V NP0 0402 100pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Part Nnumber
CL05C101JB51PNC
Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0402 100pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Producer
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Basic price
Categories Capacitors Ceramic Capacitors Manufacturer Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Series CL Packaging Digi-Reel® Part Status Active Capacitance 100pF Tolerance ±5% Voltage - Rated 50V Temperature Coefficient C0G, NP0 Operating Temperature -55°C ~ 125°C Features - Ratings AEC-Q200 Applications Automotive Mounting Type Surface Mount, MLCC Package / Case 0402 (1005 Metric) Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) Height - Seated (Max) - Thickness (Max) 0.022" (0.55mm) Lead Spacing - Lead Style -
Following Parts
Random Products
(keyword CL05C101JB51PNC Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CAP CER 100PF 50V NP0 0402 100pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric))